Oslavíme den 10 699, nejdelší trvání skautingu v českých zemích. Buďte u toho!

Oslavíme den 10 699, nejdelší trvání skautingu v českých zemích. Buďte u toho!

Ještě nikdy jsme tu nebyli svobodně tak dlouho! Svobodný skauting není samozřejmost a po řadu let byli skauti a skautky nuceni za svou věrnost skautskému slibu trpět a držet ji ve skrytu. Pod pohrůžkou naschválů od vlastních spoluobčanů, vězení či dokonce popravy. Zapojte se do oslavy historicky nejdelšího trvání skautingu v českých zemích, které nastane 18. března 2019.

Ve 20. století vždy přišel někdo, kdo při nastolování totality „vyčenichal, že skauting vede k samostatnému přemýšlení” (jak napsal Ferdinand Peroutka) a skauting zakázal. Stalo se to v letech 1940 (nacisti), 1950 a 1970 (2x komunisti). Ta data se pamatují dobře, všechna jsou pěkně kulatá. Ale z paměti by se nám neměla vytratit, ani kdyby je naši pronásledovatelé zvolili méně spořádaně.

Za pár dní se přiblíží datum, které – jak věříme – si také dobře zapamatujete. Jako skauti a skautky si totiž 18. března můžeme říci věc v kontextu historie skautského hnutí naprosto unikátní: ještě nikdy tu svobodný skauting nebyl tak dlouho, jako teď. Přesně 10 699 dní svobodných skautských dobrodružství. Schůzek, výprav, táborů, odborek, kurzů, setkání, objevování, her, růstu, překonávání sebe sama, zlepšování světa okolo nás.

Pojďme tuhle radost poslat dál!

Najděte ve svých nebo rodinných archivech nějakou svou prastarou skautskou fotografii a sdílejte ji s kamarády a známými na sociálních sítích.
Připojte i pár slov o tom, co vám skauting přinesl a vy to už nikdy nezapomenete. Bude to zkušenost? Zážitek? Veselá historka? Schopnost nebo dovednost? Setkání? Přiznání?

Přidejte hashtagy #skaut #navzdyskaut #unbreakable. A můžete označit další přátele, se kterými jste zažili časy, jež fotka zaznamenává!

Zajímavé příběhy a fotografie bude Junák – český skaut, z. s. 18. března celý den sdílet na oficiálních skautských kanálech facebook.com/skaut, instagram.com/skaut a twitter.com/skaut.

Celý článek naleznete pod odkazem: http://bit.ly/NavzdySkaut


Comments are closed.